میلاد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

میلاد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در رسانه های پر بازدید

آثار ویژه میلاد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف تولید شده در خانه هنر پلان 3 را با کیفیت های مختلف در قالب های صوتی و ویدئویی به همراه گزارش تصویری مراسم به صورت آنلاین  مشاهده  و  درصورت نیاز دریافت کنید.

مفهوم…

میلاد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف :

حضرت حجه بن الحسن المهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، در نیمه شعبان سال 255 هجری در شهر سامراء دیده به جهان گشود.

او همنام پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و هم کنیه آن حضرت (ابوالقاسم) است. از لقب های مشهور آن حضرت علاوه بر «مهدی»، می توان به «قائم»، «حجت»، «امام عصر» و «بقیه الله» اشاره کرد.

آن حضرت تنها فرزند امام حسن عسکری علیه السلام و نرجس خاتون است که هنگام شهادت پدرش پنج سال داشت. امامت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف دو مرحله دارد:

غیبت صغری که حدود هفتاد سال بوده؛ از ۲۶۰ تا ۳۲۹ هجری قمری. در این مدت ارتباط امام با مردم از طریق چهار تن از نایبان خاص انجام می گرفت. آنان به محضر امام می رسیدند و پاسخ نامه ها و پرسش ها را به مردم می رساندند. این چهار تن عبارت بودند از: عثمان بن سعید اسدی، محمد بن عثمان، حسین بن روح نوبختی و علی بن محمد سمری.

غیبت کبری و نیابت عامه که پس از غیبت صغری آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. این مدت دوران سنجش ایمان و عمل مردم است. در زمان نیابت عامه، امام قاعده ای به دست داده تا در هر عصر، فرد شاخصی که آن قاعده، در همه ابعاد بر او صدق کند، نایب عام امام شمرده شود و به نیابت از امام، ولی جامعه در امر دین و دنیا باشد. بنابراین، در هیچ دوره ای پیوند امام با مردم گسیخته نشده است. (امین، 1374: 263-281)

امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف وارث همه انبیا و اولیا و عصاره فضیلت های همه آنهاست. ایام حمل و ولادت او چون تولد حضرت ابراهیم علیه السلام و موسی علیه السلام مخفیانه بود.

امامت او مانند نبوت حضرت عیسی علیه السلام و یحیی علیه السلام و امامت امام جواد علیه السلام و امام هادی علیه السلام در کودکی آغاز شد.

عمر او چون حیات حضرت آدم علیه السلام، نوح علیه السلام و خضر علیه السلام طولانی است. غیبت او همانند غیبت حضرت ادریس علیه السلام و صالح علیه السلام و ابراهیم علیه السلام و یوسف علیه السلام و موسی علیه السلام است. جوان زیستی ایشان به حضرت یونس علیه السلام شبیه است. صبر او بر تنهایی و مشکلات عصر غیبت، چون صبر حضرت ایوب علیه السلام است.

بهار آمد و عطری به هر دیار زدند
به جای‌جای زمین نقشی از بهار زدند

فرا رسیدن نوروز و موکب گل را
به نغمه جارچیان بهار جار زدند…

به هر کجای در آید نسیم، عطرافشان
مگر که بر نَفَسش بوی زُلف یار زدند

به روی جامۀ سبزی که بر تنش کردند
هزار برگ به پیراهن چنار زدند

هزارها عَلَم سرخ و زرد و آبیِ گل
به این نوید به گلزار و کوهسار زدند…

شکوه موکب میلاد حضرت مهدی‌ست
که بر زمین و زمان این همه نگار زدند

رسید مهدی موعود کز ولادت او
به فرق عشق و وفا تاج افتخار زدند…

عصارۀ همه گل‌های احمدی مهدی‌ست
گُلِ همیشه بهار محمدی مهدی‌ست

طلایه‌دار سحرگاه نور می‌آید
امیر قافلۀ شوق و شور می‌آید…

میلاد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
فهرست